Ne-toxická menstruace

26.04.2021

Přibližně (silnější) polovina na Zemi jsou ženy. A pokud nenastane nějaký problém, tahle polovina má každý měsíc přirozenou periodu. Předpokládám proto, že opravdu není potřeba se tomuto tématu vyhýbat, tabuizovat ho, nebo jednoduše předstírat, že neexistuje. Existuje, je to velká část našich životů a všichni to víme. Tak prosím nedělejme toxické už jen to téma samotné.

by Charles Deluvio
by Charles Deluvio

Zažily jste už někdy obavy ze svých dnů? Nepříjemný pocit? Nedůvěřovaly jste hygienickým potřebám? Honilo vás svědomí při pohledu na to, kolik odpadu každý měsíc vyprodukujete? Strašil vás TSS? Prošla jsem si vším vyjmenovaným, a věc která mi vždy pomáhala bylo už jen vědomí, že v tom nejsem sama. Kolik žen tohle denně řeší? A proč je o všem pořád tak málo informací? Asi to vyplynulo z dob předešlých,   z uzavírání pod pokličku, z "nevhodnosti" tématu... Chápu, a jsem velmi ráda, že každým krokem vpřed, tahle mýtická zeď křupe v základech a jde sice pomalu, ale jistě, k zemi.

Dnes bych tady chtěla zmínit 2 produkty, které můžou ženám výrazně zpříjemnit život.

1) Přírodní tampony LOTA - česká firma, výroba v Evropě, tampony ze 100% bio-bavlny certifikované standardem GOTS. (Pokud nevíte, o co se jedná: je to jeden z nejpřísnějších certifikátů na textilie z organických vláken, po environmentální, zdravotnické i sociální stránce. Textilií je obvykle bavlna.) Vše velmi pěkně a něžně zpracované, citlivý přístup a budování sympatického společenství žen, které svoji ženskost oslavují a společně posilují. Dle mého jeden z nejhezčích a nejpřínosnějších projektů, který u nás v posledním roce vzniknul, už jen kvůli tomu, že na toxicitu hygienických potřeb upozorňuje, vyvolává diskusi a nabízí ženám něco lepšího.           Na instagramu dokonce každý čtvrtek pořádají hodiny jógy v živém přenosu, a díky uložení si je můžete otevřít a zacvičit kdykoli chcete.

Zajímá nás však to hlavní: jsou tampony opravdu něčím zvláštní, jsou dobré, a má cenu si je pořizovat?

Vezměme to postupně... svým složením určitě "kopou za jiný tým" oproti valné většině těch obchodových, respektive těch, co jsou k běžnému dostání ve všech supermarketech a drogériích, a v jejich televizních reklamách je vždy doporučuje nějakých imaginárních 8 z 10... Nejsou běleny chlorem, neobsahují parfemace, dioxiny, pesticidy ani umělá barviva, což se u většiny hygienických pomůcek vyskytuje a věřte, že pro vaše tělo to opravdu není nic prospěšného.

Jelikož je tampon zaváděný přímo do těla a skrze sliznici látky pronikají mnohem více, je obvzlášť potřeba mít se ohledně složení na pozoru (například vložka sice může obsahovat stejné látky, ale zůstavá s partiemi pouze v dotyku). A když tampon zasunujeme dovnitř, odírání sliznice kvůli vysušenosti, vysušování samo     o sobě a uvolňující se vlákna taky nejsou zrovna pozitiva.

Od Loty jsem vyzkoušela 2 balíčky tamponů, byly fajn, především složením rozhodně lepší než dosud vyzkoušené, ale většinu mých problémů nevyřešily. Nezaváděly se mi komfortně, vysoušely a vlákna se uvolňovala.


2) Přešla jsem tedy k druhému produktu - Menstruačnímu kalíšku. A musím říct, že tohle mi změnilo život. Nejprve mě obohatil o nezapomenutelný zážitek,😆 ale i přes ty hrbolaté začátky se vyplatilo nevzdat to     a prostě se s tím sžít.

Na svém e-shopu nabízejí kalíšky klasicky dvou velikostí - light a classic, nebo výhodné duo obou dohromady. Vyplatí se, pokud rády měníte podle síly krvácení, nebo pokud jste kalíšek nezkoušely a zatím prostě nevíte, který vám bude sedět líp. Vedle kalíšku můžete narazit i na venušiny kuličky a vibrátor

Pojďme se podívat na plusy kalíšků: 

  •  Jsou vyrobeny z nezávadných materiálů (silikon nebo termoplast), ten do sliznice neuvolňuje žádné látky.
  • Bakterie na něj nepřilnou a už vůbec se na něm nemnoží (jako tomu může být u vložek či tamponů, kdy kvůli teplu a vlhku vzniká ideální prostředí).
  • Při zavádění je vhodné mít jej navlhčený (nebo přímo nalubrikovaný chcete-li), tak vás neodere ani nezpůsobí podobný nepříjemný pocit či poranění.
  • Silikon je měkký, přizpůsobí se vašemu tělu a pokud je správně zavedený, určitě vás netlačí.
  • Můžete s ním dělat téměř cokoli, cvičit, nosit bílé džíny, plavat (tampon vodu nasákne, a ať už si plavete v rybníku nebo chlórovaném z bazénu, není to ideální)... vlastně asi vše (krom sexu, na ten je potřeba vytáhnout).
  • Můžete s ním spát celou noc, bez obav z čehokoli.
  • Můžete zamávat pocitu viny z hromady odpadu, protože jeden silikonový mrňous vám vydrží              v rozmezí 5 až 10 let. Stačí jej po každé menstruaci vyvařit a průběžně jej oplachovat.

Sáhla jsem po české značce Whoop de doo, jejíž zakladatelkou je produktová designérka Anna Marešová. Kalíšek je symbolicky rudý, měkkoučký, miloučký a s kuličkou pro lepší manipulaci. Právě z kuličky jsem měla nejdříve obavy z domněnky, že nepůjde uchytit tak dobře jako "tyčinka." Je však zcela bezproblémová a v porovnání s tyčinkami mi z hlediska pohodlí připadá možná i vhodnější. 

Na svém e-shopu nabízejí kalíšky klasicky dvou velikostí - light a classic, nebo výhodné duo obou dohromady. Vyplatí se, pokud rády měníte podle síly krvácení, nebo pokud jste kalíšek nezkoušely a zatím prostě nevíte, který vám bude sedět líp. Vedle kalíšku můžete narazit i na venušiny kuličky a vibrátor

O všem otevřeně, se stylem a grácií. Protože během svých dnů je potřeba cítit se čistě, bezpečně a žensky, ve své pravé podobě.


Pokud by vás kalíšky nebo menstruace (a potřeby k ní obecně) zaujaly a chtěli byste se o nich dozvědět víc, doporučuji český web - kalisek.cz 

Další eco-friendly výrobce prodávající tampony a vložky z biobavlny i u nás je Natracare.

Mým posledním objevem byly ještě Gaia pads, vcelku tenké látkové vložky, vhodné zejména ke kombinaci s kalíškem, případně tampony. K dostání jsou stejně jako natracare například v obchodech Bioo


A jaké máte zkušenosti vy? Řešíte složení produktů, které si vybíráte, nebo to šlo mimo vás?

Podělte se o svůj názor v komentářích! 🤍 


Vytvořte si webové stránky zdarma!