Objevy za léto

18.08.2022

Po sto letech jsem zpátky s objevy. A že se toho událo!


  • KFC kabelka přesně na Twistter! No nebudu lhát, pokud jdu do fastfoodu, jdu si do KFC pro twistter. O to víc jsem poposkočila, když jsem ve Vogue viděla, že tento řetězec přichází se svou limitovanou kabelkou, která je dělaná přesně na míru pro tuto jejich tortillu. Pořídit si ji můžete zapsáním se na čekací listinu, vyrábí se v jednom z italských módních domů, a věřím, že to může být pěkně kuriózní kousek do sbírky. Psal o ní třeba The Guardian nebo s více fotkami i hypebae.


  • Ve vídeňském MUMOKu je výstava umělců nominovaných na stipendium nadace Vordemberge-Gildewart za současný rok. Cena této švýcarské nadace se od roku 1981 dává umělcům do 35 let. Díla velmi čistá, citlivá, odrážející, a někdy sarkasticky narážející na dnešní dobu. Kromě této expozice toho však Mumok nabízí samozřejmě mnohem víc. Třeba i ikonické dílo Play It By Trust (White Chess Set, bílé šachy) z roku 1966 od Yoko Ono, křičící po světovém míru, které se tentokrát schovává v nejvyšším patře s dalšími ikonickými díly. A hodí se to, protože co je vyššího než láska a mír?


  • 50metrové streetartové dílo českých umělců je (skoro) pod pařížskou Eiffelovkou. Kolem českého velvyslanectví v Paříži vznikla malovaná a světelná stěna - galerie, s názvem Galerie Le Mur - Liberté et énergie. Více tady.


  • NFT míří díky funkci Instagram Digital Collectibles k uživatelům více než 100 zemí světa. Tento krok by měl NFT a Web3 přiblížit více masivnímu publiku, zapojit co nejširší spektrum osob a zároveň také přinést větší zviditelnění pro tvůrce, možnost zpeněžení, a v neposlední řadě i zvýšit povědomí a vzdělání o této digitální budoucnosti. V praxi uživatelé instagramu na svých kanálech uvidí a budou moci sdílet obrázky svých NFT připojených na své kryptopeněženky. Zajímavým fenoménem také je, jak se komunita NFT drží převážně bílých mužů, ale o tom až v jiném článku. O NFT na IG více tady


  • Anonymous se nabourali do dat menstruačních kalendářů. Po tom všem, co se v USA odehrálo na konto (ne)legálních potratů ( ☹ !) se hackerské hnutí Anonymous dostalo do dat aplikací pro zaznamenávání ženských cyklů a data smazali. Krok provedli s motivem, aby ženy ochránili před případnou perzekucí, kdyby přerušení těhotenství podstoupily.


  • Na KISK FF MU vznikl úplně první, zcela DISTANČNÍ bakalářský program. První nejen na naší Filosofické fakultě či Masarykově univerzitě, ale na veřejné státní škole v československém prostředí vůbec. Jmenuje se Design informačních služeb, ve výuce bude běžně využívat virtuální realitu a studenty propojí se špičkami z oboru. Ani netušíte, jak tomuto projektu fandím. Takových (projektů i autorů) bychom potřebovali mnohem, mnohem víc.


  • Studio Ranra vyhrálo Copenhagen Fashion Week. V srpnu 2022 se v dánské Kodani odehrál fashion week, jehož hlavním heslem byla UDRŽITELNOST. Předávala se tam také Zalando Sustainability Award (cena udržitelnosti Zalando), kterou vyhrálo Ranra, působící především v Londýně a Reykjavíku. E-shopový gigant s módou Zalando pořádá tento fashion week s vizí přesvědčit společnost o tom, že na módních týdnech nejde pouze o módu, nové trendy, a vyšší společnost, ale i o potřebu myslet na současný stav, a zakomponovat udržitelnost co nejvíce právě i do oděvního průmyslu. 


  • Skotsko v půlce srpna začíná ženám poskytovat hygienické menstruační potřeby ZDARMA. K dostání budou ve školách, na univerzitách či třeba úřadech. Zákon si odsouhlasili v roce 2020 jako první země na světě. S hladším průběhem distribuce by měla napomoci tomu určená aplikace - PickupMyPeriod.


  • A na závěr, jak už asi většina lidí pohybujících se na sociálních sítích a internetu stihla zachytit, Teri Hodanová vydává podcast Aura, která je na tolik krásná, že určitě stojí za sdílení.

MUMOK
MUMOK
Vytvořte si webové stránky zdarma!