Proč dnešní lidé nesnášejí filosofy?

03.04.2021

Ruku na srdce. Kolik z vás si kdy utahovalo z humanitně zaměřených oborů? Kolik z vás řeklo, že filosofie je obor úplně k ničemu a jeho absolventy -příživníky- budete muset dotovat z daní? Upřímně doufám, že ani jeden. Ani jeden z vás a ani jeden z vašeho okolí. Ale kdyby náhodou přeci jen, alespoň máme o čem diskutovat.

Pojďme na to z opačného konce... Kolik z vás prožívá vývoj a nástup umělé inteligence? Autonomních aut? Používá přídavná slova jako "ne-etické" či "ne-morální"? Čas od času přesdílí nebo použije nějaké to moudro od Platóna, Sókrata a podobných?

Já vám nevím, odkud že to pochází?

by Giammarco Boscaro
by Giammarco Boscaro

Filosofové ve skutečnosti nejsou až tak nepotřební, jak se na první pohled možná může zdát.

Koukněme se na ty autonomní auta. Představme si, že nějaká Teslička, tu asi většina z nás zná, je zcela schopná fungovat. S naprogramováním není žádný problém, software je na potřebné úrovni, technika perfektní. Stačí jen jeden malinký detail. Říci tomu počítači, co má kdy a jak dělat. Nasimulovat miliony různých kombinací, kdy má auto kam uhnout, do čeho narazit raději, a čí život vlastně upřednostnit. Hrajeme si na Boha? Zdá se. A koho do té role stavíme? Filosofy. Konkrétně ty, kteří se zaměřují na aplikovanou etiku.

Zkuste si sami poradit se snad nejrozšířenějším myšlenkovým experimentem zaměřeným na lidskou etiku - Trolley problem "Tramvajové dilema" - představte si, že se řítíte v tramvaji přímo na koleje, na kterých leží      5 osob a jediné, co můžete udělat, je zatáhnou za výhybku a odbočit na kolej, na níž je pouze jedna osoba.    V přidaném odkaze se můžete podívat, s jakou ladností se s ním vypořádá malé dítě. 

V úplně nejzákladnější podobě, velmi stručně řečeno, by měl tento test rozdělit účastníky do dvou skupinek - konsekvencialistů (ti, co si vybrali zabrat za výhybku a přejet jen jednoho člověka, kvůli tomu, že 

v důsledku to pravděpodobně bude menší hrůza) a deontologů (kteří pouze jeli, protože zasáhnout do situace by znamenalo mít krev onoho člověka na vlastních rukou.) 

Přejděme k argumentaci, která by se vám u obhajoby vašeho úsudku ohledně tramvaje a kolejí určitě hodila... Znáte argumentační fauly? Nebo se necháte nachytat do obyčejné argumentace kruhem? Pracovali jste někdy s matematikou nebo programováním a přišli do styku s logikou? My s ní pracujeme taky. A zamýšlíte se někdy nad vesmírem a existencí? My taky, tak proč se někdy nezkusit poohlédnout po některé z filosofických teorií? Třeba se v ní najdete.

Zavítejme ještě třeba do nemocnice, nebo na soud, do zákonů... Zvládli bychom formovat všechny normy, zákony, a ba co hlavně - reflektovat jejich kritiku a dosáhnout ještě lepšího výsledku bez toho, abychom čerpali z dlouholetých poznatků filosofie? Nebyla právě ona kolíbka většiny věd?

Dobří filosofové pracují, tvrdě pracují. Uznávejte jejich práci, uznávejte dobře odvedenou práci kohokoli        a neopovrhujte někým jen kvůli tomu, v jakém je oboru. 

Všichni se od sebe máme co učit, važme si toho, že můžeme.

🤝

Vytvořte si webové stránky zdarma!