První objevy roku 2023

21.02.2023

Nový rok, a pár věcí ve světě, které podle mě stojí za pozornost. 

Mrkneš?


 • V Chomutově bude krásná knihovna. Bývalé chomutovské městské lázně sídlily v brutalistické budově, která by měla být už v roce 2026 zrenovována a znovu otevřena jako kulturně-vzdělávací prostor. Kromě knih a kavárny tam najdete třeba přednáškové sály, nahrávací studio, výtvarné ateliéry, dětskou hernu, teen zónu a spoustu dalšího.


 • Tichý režim vás od závislosti na mobilu nespasí. Podle studie provedené na Pensylvánské univerzitě je tichý režim pro osoby více rozptylující, a tendence kontrolovat mobil každou chvíli se s jeho aktivací ještě zvyšuje. ... No, nepřekvapuje mě to. Podobně úsměvné mi občas přijde i odhodlané tvrzení některých o tom, že nemají aplikace jako je třeba Instagram nebo Tiktok v mobilu. "Nepotřebují je, mají lepší věci na práci, na takové blbiny nemají čas!" (Uf, ne že by se mě to dotklo, když tvorbou contentu trávím asi tak polovinu dní. Vůbec ne.) A možná skutečně nemají, ale stejně na to koukají přes prohlížeč nebo přes shorts na youtube. (Vím to, protože mi na to pak stejně pošlou odkaz). Víc do detailu si to pročtěte tady.


 • TikTok válí a dokáže na vás zacílit obsah na tolik dobře, aby vás udržel klidně celý den. Nebo alespoň třetina osob ve věku 15-29 let tvrdí, že by na téhle platformě mohla strávit celý den, aniž by se začala nudit. Míří jednoduše jen na vás, na vaše zájmy, vaše témata, na to, co vám přijde atraktivní. A hezky to sedí k současné mladé společnosti - nikdo se nechce škatulkovat, všichni jsou autentičtí a všechno je na míru. Hledáte, dokud nenajdete to své. Nebo ne?
  Víc (nejen) o trendech u Pavliny.


 • Vražedná rychlost. Asi ji pociťujeme všichni, na sítích, v práci, při nájezdu na ledničku, ehm... no, a co teprve ty trendy, že. Asi jen s těží jste mohli minout ikonický Wednesday taneček v podání Jenny Ortegy, který byl ve finále na úplně jinou hudbu (od Lady Gagy), než která se objevila v seriálové scéně (Goo Goo Muck). Jennu to vystřelilo do vesmíru, na IG dosáhla téměř 40M sledujících a sledováním Wednesday strávilo přibližně 150 milionů domácností více jak 1 MILIARDU hodin. A nekecejte, že jste to sami neviděli, aspoň 2x. A když už jsme u těch čísel... víte, kolik videí tvůrce asi vytvoří? Tak třeba tiktokerka Victoria Paris jich hodí 22 TISÍC ročně. To je asi 1800 videí měsíčně, přes 450 týdně, víc jak 60 denně.


 • Francie dává lidem ve věku 18 až 25 let kondomy zdarma, stejně tak přístupné jsou i pilulky proti početí pro ženy do 25 let. Dle slov prezidenta je hlavním cílem zpomalit šíření pohlavně přenosných chorob.


 • Španělsko zavádí změny... k lepším a svobodnějším zítřkům (snad)! Schválili tzv. menstruační volno, jinými slovy plně hrazenou (státem) dovolenou pro osoby trpící menstruačními bolestmi (potvrzení lékaře je potřeba). Menstruační hygiena bude zdarma nabízená ve školách a věznicích, ve zdravotnických centrech bude zdarma i hormonální antikoncepce či pilulka po. Osoby starší 16 let mohou podstoupit interrupci bez vědomí rodičů, a od stejné věkové hranice lze měnit i pohlaví v dokladech. • Podcastový formát se snad už dostal i do televize. Na Barrandově (kde jinde) vznikla trochu (dost) bizarní show - Drbny. Zhlédnutí zvažte na vlastní nebezpečí.


 • A aby těch bizárů nebylo málo, možná jste zaregistrovali i kontroverzní reklamu značky Angry Beards, která, jak o sobě sama prohlašuje, dělá kosmetiku pro "chlapy s koulema." Okey, kluci (nebo spíš marketingová agenturo), jak myslíte, ale prosím vás, příště si aspoň ujasněte pojmy, než se do toho pustíte, ať to nevypadá tak, že smícháte problematiku genderu, pohlaví, sexuální orientace a homofobie dohromady. Jinými slovy, ať to nevypadá přesně tak, jak to vypadalo. Odkaz na reklamu vám sem nedám, za mě si to nezaslouží sdílení, najděte si, pokud chcete.


 • Na závěr zase něco fajn - Forbes vydal 30 pod 30 letošního roku.

 • +1 ve Forky's dělají výborný, fakt výborný, strips wrap. Zajděte ochutnat.Vytvořte si webové stránky zdarma!