7 románů, které ráda doporučím

16.04.2021

Do křesla za upršeného dne, do kavárny na sluníčko, před spaním a po probuzení.

Na dlouhou cestu, na pochopení, na ztracení (se)...

Dobrý román si svou chvilku najde vždy.

1. Mistr a Markétka, Michail Bulgakov

Začnu svojí nejmilovanější. Dílo magického realismu, líčící v jedné lince ďáblovu návštěvu Moskvy ve 20. letech, a v druhé lince chvíli, kdy se za vlády Piláta pontského, pátého prokurátora Judeje, rozhodli ukřižovat Ježíše. Příjemně psaný román a mnoho podnětů k přemýšlení. Kontrast dvou protipólů, u nichž vyvstává otázka, zda by vůbec mohly fungovat jeden bez druhého. Příběh nečekané, a přesto dlouho očekávané lásky, dům plný literátů, hlavu motající vtipy, ruská metropole v rozpuku, postavy, které formují naše životy od nepaměti a mnohem víc.

2. Nebe nezná vyvolených, Erich Maria Remarque

Existovat dlouho na pokraji života nebo raději prožít pár naplněných chvilek? 
Nasednout do auta s charismatickým závodníkem a odjet z pohádkových hor do tepajícího centra Paříže. Navštívit Benátky, Řím, Sicílii a nešťastné Monte Carlo. 
Klasický Remarque, neklasická láska, k sobě navzájem, k životu. 

Ostré střípky naděje, touhy, vášně, zlosti a zoufalství. 

3. Liane Moriarty

Příběhy z pera Liane Moriarty jsou pro mě jedny ze zaručených únikovek do chvil, kdy netoužím po ničem jiném, než si jen odpočinout u knížky, která mě rozesměje, chvílemi klidně dojemně rozpláče, a zatáhne do jiného světa. Kterákoli, už jen ze zásady. Lianiným knihám jsem věnovala samostatný článek, můžete si jej přečíst zde.

4. Zabiják, Emile Zola

Román psaný tak naturalisticky, až si budete připadat, že opravdu procházíte pařížskými ulicemi. Potkáte se s pradlenou, které svítala naděje na idylickou rodinu, kdyby se jim do cesty nepřipletli hospody, povaleči     a hektolitry alkoholu. Kdyby se z naděje nestaly jen plané sliby a kdyby to vše bylo o něco míň temnější...

5. Horalka, Alberto Moravia

Souvětí nekonečná stejně tak jako břitké pařáty války. Útěk z bombardovaného Říma do rodné vesnice 

v odlehlé přírodě, přecpaným vlakem, s mladou dcerou a velkým kufrem. Pár nečekaných, nechutných, lidskou naději i důstojnost zničujících dramat. Jeden intelektuál, jedna vesnice, jedna válka a jedna silná žena uprostřed toho všeho. 


6. Kde je ta holka? Alexandra Potter

Kniha poměrně nenáročná, příhodná do horkých dnů k bazénu, napínavá, se zápletkou o lásce ke svému partnerovi, k práci, i k sobě samé. Charlotte jednou při cestě do své PR firmy nějakou záhadou přijede ke svému o deset let mladšímu . Pochopitelně si nejde nevšimnout kontrastu mezi jejím smýšlením ve 20     a 30 letech. Otázka je, kdo koho o životě naučí víc...

7. Pýcha a předsudek, Jane Austen

Klasický román z anglického venkova, který zná minimálně z hodin literatury pravděpodobně každý. Občas se pozastavím nad tím, co se mi na tom díle vlastně tolik líbí? Dialogy mezi sestrami Benetovými jsou 

z většiny plytké, a po celý příběh jde pouze o hledání ženicha. Je ale psaný tak krásným, hravým, romantickým jazykem, že děj sám o sobě prostě odsýpá. Postavy jsou autentické, hlavní hrdinka je bystrá, svérázná, temperamentní a chvilkami opovrhuje chováním svých ženských příbuzných. V průběhu sledujeme proměnu jejího postoje, vidíme, co se odehrává v hlavě jak ní, tak archetypálnímu panu Darcymu. A samozřejmě nesmíme zapomenout na tatínka rodiny - ironického, stoického, postaršího muže     s plným domem dcer a hlavou k prasknutí z otravně energické manželky. Vztah a hovory právě mezi otcem a Elizabeth na mě z celého díla působí nejsympatičtěji, jsou upřímné a skvěle vykreslují pouto mezi otcem  a dcerou.


Vytvořte si webové stránky zdarma!